Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     KOMUNIKATY    /     ARCHIWUM    /     Rok 2019    /     WERNISAŻ w dniu 07.09.2019r    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

WERNISAŻ w dniu 07.09.2019r

https://www.slask.seirp.pl/ckfinder_pliki/files/Plakat%20Soczewka-%20ost.wersja%20%281%29%281%29.pdf

 

W dniach od 31.08.do 08.09.2019 r.Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych Koło Miejskie z Katowic,którego Prezesem jest-Ryszard Purzyński  organizuje Ogólnopolski  Plener Plastyczny pod nazwą „Letnie Impresje nad Wisłą”.Na Plener ten zaproszeni zostali twórcy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury Tak Art Silesia w Tychach z Panią Prezes -Małgorzatą Szala oraz członkowie Koła SEiRP w Wołominie i  sympatycy wym.stowarzyszeń.Powyższa impreza objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta  Miasta Płocka.Uczestnicy Pleneru zakwaterowani będą w Domu Wczasowo-Szkoleniowym „Mazowsze” w Soczewce k/Płocka. Komisarzem Organizacyjnym wym.Pleneru jest W-ce Prezes Zarządu Koła -Ewa Macek,W pow. Plenerze,który ma charakter ogólnopolski weżmie udział 20 Twórców( 17 artystów malarzy,1 fotografik,1 pirograf i 1 poeta)wraz z osobami towarzyszącymi i członkami SEiRP.Ogółem Plener będzie liczył 60 osób.Twórcy z pewnością utrwalą w swoich pracach piękno architektury i przyrody Płocka i jego okolic.

 

 

Poniżej zamieszczamy sylwetki Twórców-uczestników Pleneru Plastycznego pt.”Letnie Impresje nad Wisłą” w Soczewce k/Płocka

 

 

Krystyna Bileńki z Zaczernia koło Rzeszowa. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Filii UMCS w Rzeszowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, założycielem i do jesieni 2017 roku Prezesem Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie. Maluje od ponad 30 lat. Tematy do prac czerpie z podróży i obserwacji otoczenia, inspirując się przyrodą, pejzażem, naturą. W swojej twórczości zachowuje realizm. Jej ulubione techniki to olej, suchy pastel malowanie na jedwabiu. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych w Warszawie, Rzeszowie, Poznaniu, Łodzi, Strzelcach Opolskich i Wołominie. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych na terenie całego kraju. Laureatka nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz w USA i w Niemczech. Animatorka kultury, organizator i komisarz kilkunastu plenerów plastycznych.

Gabriela Czarnecka z Wołomina. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego – Wydział Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Maluje od 1994 Preferuje technikę suchych pasteli, szczególnie tematy takie jak: pejzaże, kwiaty i martwą natura. Autorka kilku wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu plenerów malarskich, w tym międzynarodowych oraz licznych wystaw zbiorowych. Od dziecka interesuje się wycinanką ludową. Stworzyła własną, autorską, koronkową wycinankę z uwzględnieniem motywów ludowych. Prowadzi warsztaty z wycinanki dla dzieci i dorosłych. Jest członkiem Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie oraz członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie.

Bożena Kasprzak ze Szczecina. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, olejnym i fotografią. Jej ulubione tematy to polskie krajobrazy i portrety. Ponadto interesuje się psychologią i historią. Uczestniczy również w koncertach i przedstawieniach muzycznych. Lubi podróżować i podziwiać świat przyrody i architektury. Od 2005 roku aktywnie uczestniczy w warsztatach ,,Twórczości artystycznej’’ Fundacji Kultury i Sportu „Prawobrzeże” w Szczecinie. Brała udział w wielu plenerach plastycznych oraz wystawach zbiorowych.

Tadeusz Krzysztof Knyziak z Warszawy. Wiersze publikuje pod pseudonimem artystycznym Coobus.  Autor tomików wierszy: Chwile i Światłocienie, a także współautor almanachów i antologii wydanych przez stowarzyszenia i portale literackie: Grzechy niepopełnione.  Od kilku lat związany z Przyjaznym Portalem Literackim Ósme Piętro. Zamieszcza wiersze w internetowych grupach poetyckich: Ogród Poetów, Pisz i czytaj wiersze, jak również w Grupie poetyckiej im. Zbigniewa Herberta. Prowadzi blog archiwalny własnej twórczości coby99.bloog.pl. Od 2014 roku pojawił się w konkursach poetyckich, znacząc swój udział licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Był także jurorem w konkursie Portalu Literackiego Fabrica Librorum. Członek Warszawskiego II Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz nieformalnego Klubu Poszukiwaczy Słowa w Piasecznie pod Warszawą. W swojej poetyckiej twórczości preferuje lirykę i tradycyjne formy rymowane, nie stroni jednak od form bardziej współczesnych.

Arkadiusz Konaszewski ps."Konar" z Częstochowy. Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Od ponad 40 lat zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym i rysunkiem piórkiem. Tematami jego prac są pejzaże, architektura i martwa natura. Brał udział w kilkunastu plenerach malarskich oraz w wielu wystawach zbiorowych na terenie całego kraju, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, w Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, oraz na terenie miasta Tychy w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza" TSM OSKARD, a także w Warszawie, Wołominie, Tłuszczu, Koszalinie i w Mielnie. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją twórczość. Ostatnio zdobył nagrodę publiczności w Pierwszym  Przeglądzie Sztuki i Rękodzieła "Powiązania 2016", zorganizowanym przez Klub Osiedlowy ORION TSM Oskard w Tychach. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

 

Ewa Kowalczyk z Żor. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach i członek Koła Miejskiego SEiRP w Katowicach. Interesuje się malarstwem olejnym, batikiem i ceramiką. Maluje przede wszystkim martwą naturę. Projektuje też własną biżuterię. Jest członkiem Grupy Twórczej ATELiER w Żorach, gdzie tworzy pod kierunkiem malarki Ewy Rotter-Płóciennikowej. Brała udział w kilku plenerach malarskich,m.in.w Mielnie,Gródku n/Dunajcem,Zakopanem,Kazimierzu Dolnym n/Wisłą i wystawach zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, w Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, oraz na terenie miasta Tychy w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza" TSM OSKARD. Animatorka kultury, organizator i komisarz plenerów plastycznych, m.in.w Rzeczce koło Wałbrzycha.

 

 

Piotr  Solis  z Wodzisławia Śl.Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach i członek Koła Miejskiego SEiRP w Katowicach.Przygodę z malarstwem jako pasją będącą wytchnieniem od pracy zawodowej rozpoczął stosunkowo niedawno,bo 8 lat temu.Obecnie tworzy swoje prace na płótnach,drewnie,płytach przy użyciu farb akrylowych.W swojej twórczości podpatruje pociągnięcia ręki mistrzów epoki realizmu oraz malarzy współczesnych.W swoich pracach przedstawia zapomnianą polską wieś,dawny Wodzisław Śl.-Rynek,a przede wszystkim kwiaty.Szuka wciąż własnego stylu.Wiosną 2017 r.zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym pt.”Impresje w szarościach” zorganizowanym w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach.Uczestnik kilku plenerów malarskich oraz wystaw zbiorowych,a także indywidualnych na terenie Wodzisławia Śl.,m.in.na terenie Biblioteki Śląskiej,Muzeum,Centrum Kultury oraz w br. w obchodach 100 rocznicy Święta Policji w Katowicach.

 

 

Ryszard  Maresz z  Orzesza.Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach.Jego pasje to wypalanie w drewnie zwane pirografią i aktywny udział w środowisku rycerstwa.Oprócz wypalania i podrzeżbiania drewna stosuje na nim rysunek ołówkiem lub innymi środkami kryjącymi.Najczęstszymi motywami jego prac są postacie,zwierzęta,architektura oraz  loga i symbole turniejów rycerskich i festynów.Ciągle poszukuje nowych technik i tematów do swoich prac.Potrafi wykorzystać piasek z Bałytyckich plaż,czy też kolorowe szkiełka oszlifowane przez morskie fale.Swoje prace prezentował na wielu wystawach i podczas licznych przesięwzięć kulturalnych.Olbrzymią kolekcję prac poświęconym tematyce ptaków drapieżnych jego autorstwa można zobaczyć w „Sokolarni” na Górze Czantorii w Ustroniu.Uczestniczył w kilku plenarach plastycznych.Animator kultury,uczestnik i współorganizator imprez rycerskich i festynów na terenie całego kraju.

 

 

 

 

Marian Ozdowski z Kalisza. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Maluje od lat 70-tych . Preferuje malarstwo olejne. Ulubione tematy: pejzaż, martwe natura i architektura. Chętnie maluje zabytki Kalisza, w którym mieszka. Namalował ponad 1400 obrazów, które znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Holandii, Austrii i na Ukrainie. Brał udział w ponad 150 plenerach i wystawach zbiorowych, w tym 20 wystaw indywidualnych, 6 ogólnopolskich oraz 2 międzynarodowych. Pomysłodawca i organizator Galerii „Wieży Ciśnień” w Kaliszu. Członek Związku Artystów Plastyków oraz Klubu Twórców „Pasja”. Wielokrotnie nagradzany za twórczość artystyczną m. in. : Medalem „Błękitnego Gryfa” oraz wyróżnieniami: Brzezińskiej Fudancji Kultury i Rekreacji, Wojewody Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Kalisza.

Janina-Inka Rutkowska z Katowic. Sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach i członek Koła Miejskiego SEiRP w Katowicach. Urodziła się na Pomorzu. Emerytowany pedagog. Od 2000 roku zaczęła uczyć się samodzielnie rysunku i akwareli. Jest członkiem Grupy Twórczej ATELiER w Żorach, gdzie tworzy pod kierunkiem malarki Ewy Rotter-Płóciennikowej. Uprawia malarstwo sztalugowe głównie w technikach oleju i akrylu.. Szczególnie upodobała sobie pejzaż i martwą naturę. Brała udział w kilku plenerach malarskich i wystawach zbiorowych.

Krzysztof Szala z Tychów. Sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Uprawia głównie rysunek tuszem, a także malarstwo olejne i akrylowe. W 2002 roku został odznaczony „Medalem Błękitnego Gryfa” za szczególny wkład w rozwój i upowszechnianie kultury i sztuki w województwie zachodniopomorskim. W latach 2003 - 2012 stworzył kolekcję prac
o tematyce kolejowej pt."Tam, gdzie zatrzymał się czas".  Bierze udział w wielu plenerach, przeglądach sztuki i warsztatach artystycznych na terenie całego kraju. Jego obrazy znajdują się w zbiorach indywidualnych w Polsce, Niemczech, Chorwacji, Bułgarii, Anglii, Austrii, Tajlandii, Nowej Zelandii i w USA.  Animator kultury, współtwórca, organizator i komisarz kilkunastu plenerów plastycznych.Od 4 lat bardzo prężnie współpracuje z Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Policyjnych Kołem Miejskim w Katowicach,współorganizując ogólnopolskie plenery plastyczne.

Małgorzata Szala z Tychów. Od 2013 roku jest Prezesem Stowarzyszenia Silesia Tak Art. Jej ulubioną pasją są podróże i fotografia.. Tematami jej prac są przede wszystkim pejzaże, a ulubionym tematem jest przyroda i jej piękno we wszystkich przejawach. Bardzo lubi motywy kwiatowe i zwierzęce. Uczestniczyła w kilkunastu plenerach plastycznych, z których większość o charakterze ogólnopolskim i 7 o zasięgu międzynarodowym. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach  zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, SDK Tęcza w Tychach, MDK Nr 2 w Tychach oraz na terenie: Koszalina, Zakopanego, Wołomina, Chrzęsnego, Polańczyka, Gródka nad Dunajcem, Olsztyna, Kazimierza Dolnego n/Wisłą, Mielna, Szczyrku i Wisły. Jest animatorką kultury, współtwórcą kilku plenerów plastycznych organizowanych przez Zarząd Stowarzyszenia Silesia tak Art.Od 4 lat bardzo prężnie współpracuje z Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Policyjnych Kołem Miejskim w Katowicach,współorganizując ogólnopolskie plenery plastyczne.

Teresa Urbanowska z Wołomina. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Prezes Zarządu Mazowieckiego Forum Biznesu, Nauki i Kultury. Dziennikarz i sekretarz redakcji tygodnika Życie Powiatu Wołomińskiego oraz portalu internetowego www.zyciepw.pl, a także dziennikarz i reporter Tygodnika Wołomińskiego. Najchętniej tworzy ikony oraz wykonuje szydełkiem serwetki i obrusy. Organizatorka i uczestniczka warsztatów plastycznych w Wołominie. Brała udział w kilku plenerach oraz wystawach zbiorowych, w tym w galeriach na terenie Wołomina i Jadowa, a także na Górnym Śląsku w placówkach MBP w Tychach i klubach Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej OSKARD. Animatorka kultury, współtwórca, organizator i komisarz plenerów plastycznych w Powiecie Wołomińskim.

 

Barbara Zatorska ze Szczecina. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym. Tematami jej prac są pejzaże i martwa natura. Uczestnik warsztatów plastycznych Fundacji Kultury i Sportu „Prawobrzeże” w Szczecinie. Brała udział w kilkunastu plenerach oraz wystawach zbiorowych w: Szczecinie, Koszalinie, Mielnie, Olsztynie, Wiśle,  Gródku nad Dunajcem,Zakopanem,Kazimierzu Dolnym n/Wisłą, a także na Górnym Śląsku w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach i klubach Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej OSKARD, w bibliotece Szkoły Policji w Katowicach Piotrowicach, w MDK Nr 2 w Tychach oraz w galerii Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach.

Sylwester  Jach  z  Kielc. Maluje od przeszło 40 lat.W latach 1974-77 pobierał naukę podstaw rysunku i malarstwa w Miejskim Ognisku Plastycznym w Kielcach pod kierunkiem Romana Harajdy.Uczestniczył w wielu plenerach i wystawach jako członek kilku klubów plastyków przy kieleckich domach kultury.W latach 1997-2004 prowadził sekcję plastyczną przy Telekomunikacji Polskiej „Pastele”.Po odejściu z TPSA pracował w delegacji w kilku krajach Europy,w wolnych chwilach malował miejscowe pejzaże.Obecnie udziela się w klubie Seniora.Stosuje technikę olejną i akwarelową.Wielokrotnie uczestniczył w plenerach malarskich w Kazimierzu Dolnym.Jest sympatykiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art i Koła Miejskiego SEiRP w Katowicach.

Arkadiusz  Jóżwik z Wołomina.Przygodę z malarstwem rozpoczął pod koniec lat 70 tych.Początkowo malował akwarele,następnie na płótnach farbami olejnymi.W latach 90 tych zaczął rzeżbić w drewnie,a spod dłuta wyszło kilka rzeżb i płaskorzeżb.Na początku tysiąclecia nastąpiła przerwa,jednak pasja nie wygasła i postanowił powrócić do malarstwa.

Danuta  Rasińska z Wołomina.Maluje od 1992 roku.Początkowo malarstwo olejne na płótnie.Jej pasją są:konie,kwiaty i pejzaże,a także portrety ołówkiem.Od kilkunastu lat maluje na porcelanie.Wykazuje niesamowity artyzm,cieniutkim pędzelkiem,specjalnymi farbami utrwala na porcelanie cudeńka,np.urzekające kwiaty,pejzaże Mazowsza:lasy,dróżki usiane wierzbami i stare chaty.Utrwala polskie krajobrazy o różnych porach roku.Portrety utrwala na porcelanie,a także konie i bliski wołominiakom temat Bitwy Warszawskiej.Uczestniczyła w wystawach zbiorowych w Wołominie i Jadowie oraz poplenerowych w Kuligowie,Sadownem i Chrzęsnem.Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą w USA,Kanadzie,Austrii,Francji i na Ukrainie.Prowadzi warsztaty z malowania dla dzieci i seniorów oraz osób niepełnosprawnych.Współpracuje w tym zakresie z Domem Kultury w Jadowie,Dąbrówce,Skansenem w Kuligowie i Ośrodkiem Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie.Aktywnie działa w Stowarzyszeniu-Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury w Wołominie.

Teresa Synowiecka z Gdańska. Od marca 2017 roku członek grupy malarzy nieprofesjonalnych „Wspólne Malowanie”w Gdańsku.Zajęcia z grupą prowadzi znany na Wybrzeżu profesjonalny artysta malarz-Daniel Kufel.Początkowo ucząc się zasad rysowania robiła tylko szkice martwej natury w ołówku.Obecnie maluje pejzaże akwarelą i gwaszem.Oprócz cotygodniowych zajęć z rysunku i malowania uczestniczyła w 3 kilkudniowych plenerach grupowych(w Jantarze,Starej Kiszewie i w Trutnowych).W Domu Technika w Gdańsku wystawiała kilka swoich obrazów na wystawach poplenerowych.Jest sympatykiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art oraz Koła Miejskiego SEiRP w Katowicach.Uczestniczyła w 2 ogólnopolskich plenerach plastycznych w Zakopanem i w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą,organizowanych przez wym.Stowarzyszenia.

Wiesława Prętkiewicz z Rogożnika.Rysowaniem zajmowała się od dziecka.W latach szkoły średniej należała do kółka plastycznego.Poznawała tajniki rysunku,malowanie farbami olejnymi i akwarelami.Maluje okazjonalnie: pejzaże,kwiaty,konie.Stosuje technikę malarską:akryl i farby olejne.Aktywnie działa w Sekcji Twórców przy Kole Miejskim SEiRP w Katowicach.Uczestniczyła w 2 ogólnopolskich plenerach plastycznych w Zakopanem i w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą,organizowanych przez wym.Stowarzyszenia.

Wojciech Śluzek z Katowic.Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął w 2014 r. biorąc udział w zajęciach grupy plastycznej „POCOIDLAKOGO” powstałej przy Miejskim Domu Kultury „Południe”w Katowicach Filia nr 4 w Podlesiu.Opiekunem artystycznym grupy jest artysta plastyk Sonia Botor-Pryszcz.Pod jej przewodnictwem poznawał główne nurty malarskie,techniki malarskie,podstawy perspektywy,itd.Maluje różnymi technikami,jednakże najbardziej bliska jest akwarela.I to jej poświęca najwięcej czasu próbując doskonalić tę technikę.Jest sympatykiem Koła Miejskiego SEiRP w Katowicach.Uczestniczył w ogólnopolskich plenerach malarskich organizowanych przez wym.Koło i Silesię Tak Art z siedzibą w Tychach.

                                               KOMISARZ ORGANIZACYJNY   PLENERU- EWA  MACEK


Projekt i wykonanie: InforpolNET