Wycieczka niczym marzenie…..
W dnia 7 – 9 czerwca 2019 r. Zarząd Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach zorganizował kolejną wycieczkę dla członków i sympatyków Stowarzyszenia.. Udaliśmy się na oczekiwaną wycieczkę do Łańcuta, Jarosławia i Krasiczyna. Te miasta na Podkarpaciu nie zostały wybrane przez organizatorów wycieczki przypadkowo. Wśród magnackich rezydencji polskich Łańcut należy z pewnością do najbogatszych i najlepiej zachowanych. Dzieje miasta są nierozerwalnie związane z historią zamku, który należał m. in. do Stadnickich, Lubomirskich i Potockich. Zamek powstał w latach 1629 – 1641. Budowla otoczona jest fortyfikacją bastionową na planie gwiazdy. Zachwyca przede wszystkim bogate wyposażenie wnętrza. W trakcie wędrówki po salach i komnatach pałacu zwiedziliśmy m. in. apartamenty paradne, bibliotekę, gabinet Zwierciadlany, salę Balową, wielką jadalnię, teatr. Zbiory zamku – muzeum obejmują wspaniałą kolekcję malarstwa polskiego i europejskiego, rzeźby, mebli, porcelany, szkieł i gobelinów. Zabudowania zamkowe jako całość otoczone są bujną zielenią starego parku. Ponadto dla zainteresowanych uczestników wycieczki była możliwość zwiedzenia stajni, storczykarni, czy też ikon.
Następnie po zwiedzeniu zamku w Łańcucie udaliśmy się do Jarosławia, gdzie hotel „Turkus” był naszą bazą noclegową i nie tylko. Jarosław jako osada nad Sanem istniała już 2000 lat p.n.e., a rozwinęła się w średniowieczu dzięki dogodnemu położeniu na szlaku komunikacyjnym. Zwiedziliśmy najcenniejsze zabytki w dzielnicy staromiejskiej i najbliższej okolicy. Na uwagę zasługuje m. in. ratusz oraz renesansowa kamienica z połowy XVI wieku, należąca niegdyś do bogatych kupców Orsettich. Obecnie znajduje się w tej kamienicy Muzeum Regionalne. Pod Starym Miastem ciągną się rozległe wielopoziomowe lochy sięgające do 15 m głąb ziemi, stanowiąc obecnie podziemną trasę turystyczną. W XVI i XVII wieku znajdowały się tam składy kupieckie. Wśród licznych zabytków sakralnych na uwagę zasługują otoczone wysokimi murami obronne zespoły kościelno – klasztorne: Dominikanów i Benedyktynek z XVII wieku oraz cerkiew z początku XVIII wieku, która obecnie jest we władaniu grekokatolików.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był malowniczo położony nad Sanem Krasiczyn. To jedna z dawnych rezydencji możnego rodu Krasickich, w tym słynnego biskupa – poetę Ignacego. Późnorenesansowy obronny zamek powstał w połowie XVI w. Wspaniała budowla na planie czworoboku szczyci się czterema basztami ozdobionymi bogatymi attykami: Boską, Papieską, Królewską, Szlachecką. W otoczonym parkiem zamku mogliśmy podziwiać zbiory Muzeum Wnętrz.
W przedostatnim dniu wycieczki, wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystym spotkaniu integracyjnym. Przy dobrym jedzeniu i piciu oraz muzyce była możliwość dzielenia się wrażeniami z wycieczki oraz wspomnieniami sięgającymi wspólnych lat służby i pracy.
Organizatorzy wycieczki są przekonani, że uczestnikom wycieczki pozostanie w pamięci coś, co warto zapamiętać na dłużej.
Tekst: Mieczysław Skowron
Zdjęcia: Ryszard Padewski i Mieczysław Skowron