Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     Mysłowice. Sandomierz i okolice    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

Mysłowice. Sandomierz i okolice

Piękna nasza Polska cała….. .

 

Od 23 do 25 czerwca 2022 r. członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach w ramach wycieczki odwiedzili Sandomierz i okolice. Sandomierz to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast polskich, niegdyś należał do największych w Polsce. Był siedzibą książąt i rezydencją królów. Wielowiekowy rozkwit Sandomierza widoczny jest do dziś w licznych budowlach miejskich i sakralnych. Spośród 120 zabytków architektury za najcenniejsze uznane są: zespół architektoniczno – krajobrazowy Starego Miasta zachowujący układ urbanistyczny z II połowy XIV wieku, zespół dominikański Kościoła św. Jakuba.

Miejsca, które warto odwiedzić w Sandomierzu to: Kościół pw. św. Michała, Brama Opatowska, Kamienica Oleśnickich, Podziemna Trasa Turystyczna, Ratusz z XIV wieku, Katedra z XIV wieku, Dom Długosza z XV wieku, Zamek z XIV wieku, Collegium Gostomianum z XVII wieku, Kościół św. Pawła z XV wieku, Wąwóz Królowej Jadwigi.

Miasto zwiedzaliśmy najpierw grupowo podróżując meleksami wraz z przewodnikiem, a następnie pieszo w grupach i indywidualnie docierając do interesujących nas zabytków. Pozostały niesamowite wrażenia.

 

Warto wspomnieć, że niejako po drodze do Sandomierza odwiedziliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie podziwialiśmy zabytkowe stare domostwa, ich wystrój i sprzęty gospodarskie codziennego użytku, młyn wiatraczny, kościół, kapliczki, szkołę i jej wyposażenie, dom właściciela majątku i inne obiekty.

 

Ostatnim etapem naszej wycieczki był Baranów Sandomierski, który uzyskał prawa miejskie w 1354 roku z rąk króla Kazimierz Wielkiego. W Baranowie Sandomierskim mieliśmy okazję zwiedzić późnorenesansowy zamek, ze względu na podobieństwa zwany Małym Wawelem. Była to siedziba rodu Leszczyńskich, zbudowana według projektu Santi Gucciego. Kolejnymi właścicielami zamku byli: Dymitr Jerzy Wiśniowiecki, książę Józef Karol Lubomirski, książę Józef Potocki. W kaplicy zamkowej zaznaczony został styl krakowskiej secesji. Witraże zaprojektowane zostały przez Józefa Mehoffera, a autorem obrazu ołtarzowego „Matka Boska Niepokalana” był Jacek Malczewski.

 

Podczas wycieczki był także czas na relaks oraz spotkanie integracyjne, gdzie podczas uroczystej, integracyjnej kolacji była okazja do wyróżnienia naszego kolegi Edwarda Dulińskiego Honorową Odznaką Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia za pracę na rzecz naszego Stowarzyszenia. Uroczyste spotkanie było także okazją do złożenia jubileuszowych życzeń oraz wręczenia upominku koleżance Zdzisławie Tarka.

 

Wycieczkę należy uznać za udaną ze względu na jej bogaty program oraz na piękną pogodę, co nie było bez znaczenia.

 

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Jerzy Romaniuk i Mieczysław Skowron

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET