Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     Mysłowice wycieczka do krainy ROZTOCZA    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

Mysłowice wycieczka do krainy ROZTOCZA

ROZTOCZE – MAGICZNA KRAINA ZWANA POLSKĄ TOSKANIĄ

Roztocze jest krainą geograficzną leżącą w południowo-wschodniej Polsce i zachodniej Ukrainie. Ze względu na to, że jest to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce słynący z dziewiczej przyrody, czystego powietrza, krystalicznej wody  i zapierających dech w piersiach widoków,

od których trudno oderwać wzrok okrzyknięto go polską Toskanią.

W dniach 14 – 16.06.2024 r. Zarząd Koła nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach zorganizował wycieczkę krajoznawczo-turystyczną po Roztoczu

z noclegami w Ośrodku Wczasowo- Szkoleniowym „Zacisze” w Zwierzyńcu, ul. Rudka 5B.

Dnia 14 czerwca 2024r. uczestnicy wycieczki w drodze do Zwierzyńca zwiedzili Muzeum Wincentego Witosa (trzykrotnego premiera RP ) w Wierzchosławicach. Zwiedzających oprowadzała przewodniczka opowiadając w sposób ciekawy dzieje tak pięknego miejsca.

Muzeum składa się z dwóch części: rodzinnego domu Wincentego Witosa w Dwudniakach , w którym się urodził i spędził dzieciństwo. Dom ten jest nazywany „Starą Zagrodą”. Drugą, a zarazem główną częścią muzeum jest „Nowa Zagroda” – gospodarstwo Witosa, które stanowi zespół pięciu drewnianych budynków. W jego skład wchodzi: dom mieszkalny, dwie stodoły, stajnia i piwnica. Budynki są tak usytuowane, że całość tworzy czworokąt foremny. Zwiedzanie zakończono pamiątkowymi zdjęciami.

W dalszą drogę udaliśmy się bezpośrednio do Zwierzyńca, gdzie po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku zwiedzaliśmy z przewodnikiem Zwierzyniec melexami. To małe miasteczko położone w sercu Roztocza Środkowego i Roztoczańskiego Parku Narodowego kryje w sobie całe mnóstwo ciekawych atrakcji. Na szczególną uwagę zasługuje w nim m.in. Kościół na Wyspie p.w. św. Jana Nepomucena, Browar w Zwierzyńcu, w którym możesz skosztować pysznego piwa. Roztoczański Park Narodowy obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza w tym wiele gatunków roślin oraz drzew pomnikowych, można wypatrzeć w nim rysia, borsuka lub lisa, a także bardzo różnorodne gatunki ptactwa. Tabliczki informacyjne w parku informują, iż jest to krajobraz unikalny w skali Polski i Europy. Na terenie położonej w parku Florianki znajduje się Izba Leśna ukazująca życie leśników i ich rodzin w czasach międzywojennych oraz Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego, z którym łatwo można się zaprzyjaźnić.

Wieczorem w „Zaciszu” odbyło się spotkanie integracyjne w formie zabawy przy muzyce. Emeryci przy tańcu i śpiewach wspominali dawne czasy.

15 czerwca zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do Kazimierza Dolnego n. Wisłą, gdzie podobnie jak poprzedniego dnia pojazdami typu „melex” zwiedzaliśmy jego zakątki. Kazimierz położony nad Wisłą przyciąga turystów i wielu artystów. Odbywają się tu liczne festiwale i koncerty. Ale Kazimierz Dolny to również sporo zabytków. Zobaczyliśmy kazimierską farę oraz klasztor, zabytkowe spichlerze, synagogę,  Górę Trzech Krzyży. Niesamowitym przeżyciem dla uczestników było odwiedzenie Kazimierskiej ściany płaczu, którą charakteryzuje pęknięcie na środku, symbolizujące tragiczny los Żydów polskich i kazimierskich. Zgodnie z tradycją podziału na część męską i kobiecą obowiązującą na żydowskich cmentarzach, po lewej stronie pęknięcia umieszczono nagrobki kobiet, natomiast po prawej – mężczyzn. Nagrobki rozmieszczone są po obu stronach ściany.

Następnie odbyliśmy spacer po malowniczym Wąwozie Korzeniowym i udaliśmy się do portu skąd popłynęliśmy w rejs statkiem po Wiśle. Po rejsie był czas wolny, seniorzy spacerowali po zabytkowym rynku, który zwykle mocno tętni życiem, delektowali się widokami, dobrą kawą i słodkościami . Nie obyło się bez zakupów słynnych kazimierskich kogutów, niekwestionowanego symbolu miasteczka. Taki spacer to przyjemność sama w sobie. 

Po powrocie z Kazimierza Dolnego ,pomimo zmęczenia cała grupa spotkała się przy grillowej kolacji, której towarzyszyła muzyka, śpiew i różne ciekawe opowieści.

Ostatniego dnia po śniadaniu z przewodnikiem zwiedzaliśmy Szczebrzeszyn, gdzie każdy chciał sfotografować się z tradycyjnym „Chrząszczem”. Następnie przemieściliśmy się do Zamościa. Zamość, nazywany jest miastem idealnym, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzających zachwycił okazały, wybudowany na planie prostokąta, renesansowy rynek, z pięknymi ormiańskimi kamienicami i ratuszem Akademią Zamojską, umiejscowioną w  Bastionie VII, nowoczesnym Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał . Po zakończeniu zwiedzania każdy miał czas dla siebie, aby pokosztować zamojskich specjałów.

W tym miejscu wycieczka dobiegła końca, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Mysłowic. Wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do swoich domów.

Tekst : Sylwia Romaniuk

Zdjęcia : K. Debudaj, E. Duliński, M. Skowron

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET