Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     Katowice: Zaprasza „Jesień pod Czantorią” na plener    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

Katowice: Zaprasza „Jesień pod Czantorią” na plener

W dniach od 17.10. do 25.10.2020 r. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych Koło Miejskie z Katowic, którego Prezesem jest-Ryszard Purzyński  organizuje Ogólnopolski  Plener Plastyczny pod nazwą „Jesień pod Czantorią”. Na Plener ten zaproszeni zostali twórcy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury Tak Art Silesia w Tychach z Panem W-ce Prezesem –Arkadiuszem Konaszewskim oraz sympatycy, członkowie : Zarządu Oddziału Wojewódzkiego i Koła  Miejskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach. Powyższa impreza objęta została Patronatem Honorowym Prezydenta  Miasta Katowice –  dr Marcina Krupa. Uczestnicy Pleneru zakwaterowani będą w Domu Wczasowym „Globus” w Ustroniu-Jaszowcu. Komisarzem Organizacyjnym wym. Pleneru jest W-ce Prezes Zarządu Koła -Ewa Macek, W pow. Plenerze, który ma charakter ogólnopolski weźmie udział 13 Twórców     ( 11 artystów malarzy,1 pirograf i 1 poeta) wraz z osobami towarzyszącymi i członkami SE i RP. Ogółem Plener będzie liczył 30 osób.Twórcy z pewnością utrwalą w swoich pracach piękno architektury i przyrody gór Beskidów i jego okolic. 
 
 
Poniżej zamieszczamy sylwetki Twórców-uczestników Pleneru Plastycznego pt.” Jesień pod Czantorią”. 
 
 
Arkadiusz Konaszewski  ps. "Konar" z Częstochowy. Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art   z siedzibą w Tychach. Od ponad 40 lat zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym i rysunkiem piórkiem. Tematami jego prac są pejzaże, architektura i martwa natura. Brał udział w kilkunastu plenerach malarskich: (Mielnie, Polańczyku, Bartkowej k/Nowego Sącza, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym, Soczewce k/Płocka oraz w wielu wystawach zbiorowych na terenie całego kraju, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, w Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, oraz na terenie miasta Tychy w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza" TSM OSKARD, a także w Warszawie, Wołominie, Tłuszczu, Koszalinie i w Mielnie. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją twórczość. Ostatnio zdobył nagrodę publiczności w Pierwszym  Przeglądzie Sztuki i Rękodzieła "Powiązania 2016", zorganizowanym przez Klub Osiedlowy ORION TSM Oskard w Tychach. Jego prace  znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.  
 
 
Barbara Zientara – Chmiel z Imielina .Członek Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Mieszka i tworzy w miejscowości Imielin koło Mysłowic. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w kierunku metaloplastyki. Tworzy najczęściej w ulubionej technice rysunku lawowanego ,który z czasem stał się silnie zindywidualizowany. Jej rysunki piórkiem  i pędzlem stanowią artystyczny zapis wędrówek po Polsce. Są efektem fascynacji dawną architekturą jak: zamki, obiekty sakralne, budowle, zaułki miejskie i wiejskie. Pełen temperamentu sposób malowania widoczny jest w pracach malarskich wykonanych na płótnie farbami akrylowymi. Od wielu lat uczestniczy w licznych  plenerach i warsztatach., w tym w: Mielnie, Polańczyku, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym. Ma na swym koncie wystawy indywidualne i zbiorowe m.in .we Francji, a także w placówkach kultury na terenie całego kraju. Wiosną 2019 roku w ramach konkursu plastycznego „III Przegląd sztuki – Powiązania” zorganizowanego przez Klub Orion TSM Oskard w Tychach zdobyła nagrodę publiczności za pracę pt. ”Gdańsk” wykonaną w technice tuszu lawowanego. 
 
 
Piotr  Solis  z Wodzisławia Śl. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach i członek Koła Miejskiego SE i RP w Katowicach. Przygodę z malarstwem jako pasją będącą wytchnieniem od pracy zawodowej rozpoczął stosunkowo niedawno, bo 8 lat temu. Obecnie tworzy swoje prace na płótnach, drewnie, płytach przy użyciu farb akrylowych. W swojej twórczości podpatruje pociągnięcia ręki mistrzów epoki realizmu oraz malarzy współczesnych. W swoich pracach przedstawia zapomnianą polską wieś, dawny Wodzisław Śl.-Rynek, a przede wszystkim kwiaty. Szuka wciąż własnego stylu. Wiosną 2017r. zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym pt.” Impresje w szarościach” zorganizowanym w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach. Uczestnik kilku plenerów malarskich  
W: Mielnie, Bartkowej k/Nowego Sącza, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym, Soczewce k/ Płocka oraz wystaw zbiorowych, a także indywidualnych na terenie Wodzisławia Śl. ,m.in. na terenie Biblioteki Śląskiej, Muzeum, Centrum Kultury oraz w br. w obchodach 100 rocznicy Święta Policji w Katowicach. 
 
 
Daniela  Żmuda z  Polkowic, położonych na Dolnym Śląsku. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art. w Tychach. Malarstwem zajęła się na emeryturze. Stosuje techniki: olej, akryl, pastel oraz rysunek ołówkiem. Temat prac to: pejzaże, martwa natura. Miała wystawy indywidualne( dwie we Wrocławiu) i uczestniczyła w ponad 30 wystawach zbiorowych, organizowanych przez Zarząd Silesia Tak Art., m.in. w: Mielnie, Koszalinie, Polańczyku, Wodzisławiu Śl., Tychach, Zabrzu, Zakopanem i Kazimierzu Dolnym. Jest laureatką wielu konkursów plastycznych regionalnych i ogólnopolskich. Brała udział w 6 plenerach, w tym w Mielnie, Zakopanem i Kazimierzu Dolnym. 
 
 
Ewa  Rudnicka z Piły. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art. w Tychach. Mieszka i pracuje w Pile, z zawodu jest kreślarzem technicznym. Chciała zostać plastykiem, ale przez większość życia zajmowała się domem, wychowywaniem dzieci. W tym czasie wykonywała dzieła sztuki, ale z  …włóczki. Przez dwa lata uczyła się warsztatu w Domu Kultury w Pile, w pracowni malarstwa. Jej ulubione techniki to malarstwo olejne, akwarela i pastel. Tematy jakie podejmuje w swoich pracach to krajobrazy, kwiaty i zwierzęta, zwłaszcza koty. Maluje również na szkle. Brała udział w kilkunasty wystawach zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson w Katowicach, SDK Tęcza i MDK w Tychach, a także w Poznaniu, Zabrzu, Mielnie i Koszalinie. Od 2002 roku bierze czynny udział  w plenerach plastycznych, głównie w Mielnie, Skokach k/Poznania, Korczynie, czy też w Kazimierzu Dolnym. 
 
 
Albin  Rożej  z miejscowości Raciąż k/Tucholi. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art. w Tychach. Malarstwo towarzyszy mu od 20 lat. Ciągle poszukuje własnej techniki  i obecnie tworzy swoje prace na płótnie używając farb akrylowych oraz na papierze w technice suchej pasteli. Jest dobrym obserwatorem i najbardziej lubi malarstwo figuratywne. Kocha piękno, a portrety kobiet, dzieci…koni  są tematem przewodnim jego prac. Wiosną 2018 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. Impresje Mieleńskie”, zorganizowanym przez Urząd Miasta w Mielnie. Do tej pory uczestniczył w kilkunastu plenerach  Plastycznych o charakterze międzynarodowym i ogólnopolskim, m. in. na terenie: Brennej, Ustronia, Mielna, Bartkowej k/Nowego Sącza, Zakopanego i Olsztyna k/Częstochowy. Ponadto brał udział w kilkunastu wystawach malarskich na terenie całego kraju organizowanych przez Zarząd Silesia Tak Art. 
 
 
Ryszard  Maresz z  Orzesza. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Jego pasje to wypalanie w drewnie zwane pirografią i aktywny udział w środowisku rycerstwa. Oprócz wypalania i podrzeźbiania drewna stosuje na nim rysunek ołówkiem lub innymi środkami kryjącymi. Najczęstszymi motywami jego prac są postacie, zwierzęta, architektura oraz  loga i symbole turniejów rycerskich i festynów. Ciągle poszukuje nowych technik i tematów do swoich prac. Potrafi wykorzystać piasek z Bałytyckich plaż, czy też kolorowe szkiełka oszlifowane przez morskie fale. Swoje prace prezentował na wielu wystawach i podczas licznych przedsięwzięć kulturalnych. Olbrzymią kolekcję prac poświęconym tematyce ptaków drapieżnych jego autorstwa można zobaczyć w „Sokolarni” na Górze Czantorii w Ustroniu. Uczestniczył w kilku plenarach, m.in. w: Mielnie, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym, Soczewce k/Płocka, mentor kultury, uczestnik i współorganizator imprez rycerskich i festynów na terenie całego kraju. 
 
Janina-Inka Rutkowska z Katowic. Sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą 
w Tychach i członek Koła Miejskiego SE i RP w Katowicach. Urodziła się na Pomorzu. Emerytowany pedagog. Od 2000 roku zaczęła uczyć się samodzielnie rysunku i akwareli. Jest członkiem Grupy Twórczej ATEL i ER w Żorach, gdzie tworzy pod kierunkiem malarki Ewy Rotter-Płóciennikowej. Uprawia malarstwo sztalugowe głównie w technikach oleju i akrylu.. Szczególnie upodobała sobie pejzaż i martwą naturę. Brała udział w kilku plenerach malarskich: w Barkowej k/Nowego Sącza, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym, Soczewce k/ Płocka i wystawach zbiorowych i indywidualnych, m. in. na terenie Katowic. 
Sylwester  Jach z Kielc. Maluje od przeszło 40 lat. Rysunek i malarstwo w Miejskim Ognisku Plastycznym w Kielcach pod kierunkiem Romana Harajdy. Uczestniczył w wielu plenerach i wystawach jako członek kilku klubów plastyków przy kieleckich domach kultury. W latach 197477 pobierał naukę podstaw. W latach 1997 -2004 prowadził sekcję plastyczną przy Telekomunikacji Polskiej „Pastele. Po odejściu z TPSA pracował w delegacji w kilku krajach Europy, w wolnych chwilach malował miejscowe pejzaże. Obecnie udziela się w klubie Seniora. Stosuje technikę olejną i akwarelową. Wielokrotnie uczestniczył w plenerach malarskich, m. in. w: Kazimierzu Dolnym, Soczewce k/Płocka, Mielnie, Polańczyku. Jest sympatykiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art. i Koła Miejskiego SE i RP w Katowicach. 
Bożena  Nester  z Polkowic na Dolnym Śląsku. Sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art w Tychach. Przygodę z malarstwem zaczęła w 2007 roku. Zajmuje się również rękodziełem artystycznym, haftem, szydełkowaniem, filcowaniem. Uczęszczała na zajęcia z ceramiki i szkła artystycznego. Bierze czynny udział w niezliczonych konkursach, dwukrotna stypendystka Burmistrza Polkowic. Za prace z topienia szkła otrzymała trzykrotnie nagrody w konkursach ogólnopolskich. Uczestniczka wielu wystaw krajowych, w 2016 roku wystawa obrazów w wersji: malarskiej i hafciarskiej w Galerii w Rynku w Polkowicach. Uczestniczyła w wielu plenerach i warsztatach organizowanych przez różne organizacje. 
Ewa  Bartkowiak z Polkowic na Dolnym Śląsku. Sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art. w Tychach. Pasjonatka cyfr i tabelek pewnego dnia postanowiła zrealizować sen z dzieciństwa pod fachowym okiem instruktorów Centrum Kultury w Polkowicach oraz nauczycieli zapraszanych w ramach cyklicznych spotkań Sztukmistrza organizowanych przez Bibliotekę w Polkowicach. Zrealizowała sen z dzieciństwa. Trwa to już ok.10 lat. Uprawia malarstwo sztalugowe, głównie w technikach: oleju, akrylu, pasteli, akwareli, węgla i tuszu. Jej ulubieni impresjonaliści:Passaro,Wyspiański,Wyczółkowski,Ruszczyc,Boznańska,Degas,Renoir. Uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach. 
Grażyna Waryszak z Gliwic. Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach i sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art w Tychach. Mieszka i tworzy w Gliwicach .Będąc na emeryturze, od kilku lat rozpoczęła rzeźbienie w drzewie lipowym i korze. Od roku zainspirowało ją malowanie na płótnie akrylem, gwaszem, pastelami oraz praca akwarelą. Maluje pejzaże kwiaty. Próbowała malowania na porcelanie. Ciągle poszukuje swojego stylu. Uczestniczyła w plenerach: w Soczewce k/Płocka, Mielnie i w Polańczyku. 
Jacek Przybylak z Katowic. Sekretarz Koła Miejskiego nr 12 Stowarzyszenia Emerytów                i Rencistów Policyjnych w Katowicach i sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art. w Tychach. Od ok. 20 lat pisze poezję, choć sam określa się rymotwórcą. Pisze wierszowane: sprawozdania z kolejnych odbytych plenerów plastycznych Stowarzyszenia, okolicznościowe życzenia świąteczne, a także  dla jubilatów i solenizantów, czasami komentarze do bieżących 
wydarzeń. Uczestniczył w plenerach w : Bartkowej k/Nowego Sącza, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym i  Soczewce k/Płocka. Dzięki jego rymotwórczej poezji życie seniorów w Stowarzyszeniu jest ciekawsze i z pewnością barwniejsze.       
                                                                         
                                                                    KOMISARZ  ORGANIZACYJNY  PLENERU 
                                                                                        EWA    MACEK         

 

 

 

Projekt i wykonanie: InforpolNET