Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     KOMUNIKATY    /     Ostatnie pożegnanie    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

Ostatnie pożegnanie


 

Ostatnie pożegnanie Kolegi Adama Podgórskiego


 

Z głębokim żalem informuję, że odszedł na wieczną wartę nasz wspaniały Kolega, były członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego SEIRP Katowice Adam Podgórski.

Przed kilku laty znany był w kraju z publikacji w Biuletynie Informacyjnym wydawanym w formie papierowej, występując bardzo aktywnie jako śląski rzecznik prasowy.

Przybliżę Jego sylwetkę aby uzmysłowić jaką stratę poniosło Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Adam Podgórski urodził się na Mazowszu, lecz młodość i dorosły wiek spędził na Śląsku w niebieskim mundurze jako funkcjonariusz ZOMO. Wielokrotnie brał czynny udział w wielu akcjach pomocowych ludności np. przy zabezpieczeniu akcji gaśniczej pożaru w Kuźni Raciborskiej, zabezpieczeniu akcji ratowniczej zasypanych górników kopalń w Zabrzu i Rudzie Śląskiej, podczas akcji powodziowej w ratowaniu ludzi i zabezpieczeniu mienia powodzian w Raciborzu, czy też zabezpieczeniu akcji odgruzowywania przy zawaleniu się budynków wskutek szkód górniczych w Siemianowicach Śląskich. Dla wrażliwej psychiki Kolegi Adama, doznania milicyjnej służby miały wpływ na ukształtowanie jego zainteresowań ukierunkowanych na człowieka. Pokochał ludzi służby, pokochał ludzi węgla i stali oraz bez reszty oddał się środowisku w którym żył i pracował. Zaczął pisać. W swoim dorobku ma wiele pozycji książkowych. Pisarz i dziennikarz. Łączył służbę oddając się pasji człowieka pióra. Był człowiekiem prawym, na wskroś rzetelnym i prawdziwym przyjacielem w mundurze milicyjnym, który służył ludziom w potrzebie. Pracowity, systematyczny, wytrwały i prostolinijny. Zawsze wiedział czego chce i patrząc wstecz myślał przede wszystkim o przyszłości. Ciągle łaknący wiedzy i nadążający za wymogami postępu. Jako emeryt policyjny nie potrafił być bezczynnym. Był ciągle aktywny w strukturach naszego Stowarzyszenia a także czynnym członkiem innych organizacji społecznych szczebla miejskiego, wojewódzkiego i krajowego.

W 2008r zdobył drugą nagrodę wśród dziennikarzy społecznych w Polsce. Podczas konkursu Zarządu Głównego na najaktywniejszego rzecznika prasowego Stowarzyszenia, zdobył bezapelacyjnie palmę pierwszeństwa. Podziwiałem Go i ceniłem za jasność umysłu oraz trzeźwą ocenę rzeczywistości. Wielokrotnie korzystałem z jego wiedzy, doświadczenia życiowego i konsultowałem wiele programów Zarządu Głównego SEiRP. Nie byłem w tym odosobniony, gdyż w 2012 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka włączyła Adama Podgórskiego do prac monitorujących wolność mediów w Polsce. Był też stałym korespondentem jednego z największych portali społecznościowych w Polsce, gdzie m.in. publikował artykuły prasowe o Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów Policyjnych, przysparzając nam sojuszników z zewnątrz. Współpraca nasza miała wymierne korzyści. Adam Podgórski dawał w swoich publikacjach wspaniałe rady, które nie wszyscy zauważali i wykorzystywali w praktyce. Ale są wyjątki np. Adam Podgórski apelował o wykorzystanie dobrego klimatu władz wokół polityki senioralnej i myśl ta zainspirowała jednego z naszych kolegów do działania, w efekcie czego jest on jednym z założycieli Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Polsce.

Adam Podgórski życiodajną siłę czerpał z oparcia w rodzinie. Wraz z żoną Barbarą tworzyli zespół redaktorski, wspólnie pisali, wzajemnie się wspierali i uzupełniali. Na ręce Barbary Podgórskiej składam w imieniu koleżanek i kolegów kondolencje oraz zapewnienie, że pamięć o Adamie Podgórskim zawsze będzie nam towarzyszyła poprzez spuściznę w postaci dorobku literackiego jaki pozostawił. Jednocześnie składam na Pani ręce wyrazy współczucia dla całej rodziny po stracie najbliższej osoby. Środowisko emerytów policyjnych deklaruje wsparcie i pomocną dłoń.

Adamie! Żegnamy Cię w niewymownym bólu po stracie bliskiego nam przyjaciela.

Cześć Twej Pamięci.


 

Henryk Borowiński - honorowy prezes Zarządu Głównego

21 sierpnia 2021 rok.


Projekt i wykonanie: InforpolNET